חזרה לעמוד הראשי עין הוד


על תערוכות פיסול של נובויה ימגוצ'י לחצו כאן
לחצו כאן לוידיאו על נובויה בפייסבוק

 המופע בתאום מראש
בין פסלים ובין צלילים

המפגש הבא:  רביעי 16.10 בשעה 11.30

הרשמה מראש בלבד. לתיאום נא להתקשר לטל.    7548009 050      9843048 04

 yamaguchi.art@gmail.com

סדנאות היצירה - קיבוץ עין כרמל (על יד עין הוד)

מחיר - 40 ש"ח למבוגר.

30 ש"ח סטודנט או ילד

 

בין פסלים ובין צלילים

הזמינו מופע!

מופע מוסיקלי של האמן היפני נובויה ימגוצ'י בכלי נגינה יחודיים הלוקחים אותנו למסע בין צלילים קסומים מרחבי העולם

בסטודיו של נובויה

בסדנאות האמנים בעין כרמל

המופע מיועד למבוגרים ולילדים  

ניתן להזמין את המופע לקבוצות במועדים אחרים

לפרטים נוספים ולהזמנה- 050-7548009

 

נובויה, פסל ומוסיקאי היוצר את כלי הנגינה בעצמו יספר

על יצירותיו, כיצד החומר הופך לצליל, וינגן מגוון קטעים בסגנונות שונים, מאפריקה ועד יפן.

 

כלי הנגינה בהם מנגן נובויה: סטיל- פאן שמקורו בטרינידד,

עודו- כלי הקשה מאפריקה, קלימבה- כלי פריטת יד אפריקאי, קסילופון עץ ומתכת, ותופיקונגאס

 

נובויה הופיע עם הרכבים שונים במוזיאון מגדל דוד, פסטיבל ישראל, בפסטיבל אבו-גוש ועוד.

המופע מיועד לילדים ולמבוגרים

ניתן להזמין את המופע לקבוצות

משך המופע כשעה

לפרטים נוספים באתר- www.live-metalart.com

04-9840248, 04-9843048,  050-7548009

ניתן להזמין את המופע לקבוצות למועדים.

אפשר להזמין סדנה לבניית כלי נגינה לימי הולדת

הרשמה מראש בלבד. לתיאום נא להתקשר לטל.    7548009 050      9843048 04

 yamaguchi.art@gmail.com


נובויה ימגוצ'י

לחצו כאן לוידיאו על נובויה בפייסבוק

לחצו כאן להשמעה של הנגינה

הודעה על פתיחת תערוכת פיסול חדשה במוזיאון לאמנות המזרח הרחוק, רמת-גן

נובויה ימגוצ'י

נובויה ימגוצ'י

 

נובויה ימגוצ'י

בעירה פנימית

 

ב-24 במרס נפתחה במוזיאון לאמנות המזרח הרחוק ברמת-גן תערוכתו של הפסל היפני נובויה ימגוצ'י.

 

נובויה ימגוצ'י נולד בטוקיו ב-1963. הוא בוגר אוניברסיטת טאמאגווה, בעל תואר ראשון באמנות.  הוא עלה לישראל ב-1989. מאז 1991 הוא חבר בכפר האמנים עין הוד.

 

שנים רבות יוצר ימגוצ'י במתכת. זהו נמל הבית שלו. חישול במתכת הוא אמנות ומיומנות שרכש ביפן כבר בנעוריו, ומאז נשבה בקסמה של האש ובתמורות שהיא מחוללת במתכת.

 

בתערוכה הנוכחית מציג ימגוצ'י סדרת עבודות מהעשור האחרון המשלבות מתכת עם חלקי עץ שרופים.

 

לפני כשתים עשרה שנים נשרף ביתו של נובויה בעין הוד בשריפת ענק שהתחוללה ביער, והותירה את הטבע חרוך ושחור. התדהמה לנוכח הפתאומיות שבה הפך הירוק לשחור, שקעה והייתה לצער, אך עם בוא הגשם הראשון התכסתה האדמה בירוק רענן. ההתאוששות המהירה של הטבע הראתה שכוח החיים בכל עוצמתו ממתין מתחת לפני האדמה כדי להופיע שוב. התובנה שהשריפה איננה סוף, אלא חלק ממעגל החיים הטבעי, השפיעה גם על התייחסותו של ימגוצ'י לחומר.

 

ימגוצ'י בוחר חלקי עץ טבעי מפוחם שנותרו מהשריפה בעין הוד ומשלב בתוכם מתכת מחושלת. כך הוא מקיים דיאלוג בין תהליכי יצירה להרס, בין הגלוי לנסתר. בחירתו בחומר שנמצא בתהליך בלייה מספרת לנו על אופן תפיסתו את תהליך היצירה: מעשה האמנות כהקשבה והתבוננות בכוחות הטבע בפעולתם. הפיסול כהשתתפות בתהליכים האינסופיים המתרחשים בטבע.

 

 

נובויה ימגוצ'י (מתוך ראיון שהתקיים ב-12.12.2010):

דווקא לאחר השריפה הרגשתי את עוצמתם של החיים – במקום שהחיים והמוות נראו כה קרובים זה לזה. האגו שלי חסר חשיבות. אני מרגיש כמו עלה ברוח מול האנרגיה העצומה של היקום. כאשר אני מחובר לאנרגיה הזאת, שם אני מרגיש את החיים האמיתיים...

בתקופה שלמדתי פיסול במתכת ביפן קיבלתי את האהבה לחומרים טבעיים. ביפן יש כבוד רב לאיכויות הטבעיות של החומר. בדת השינטו מאמינים שיש בו נשמה. לכל חומר טבעי יש היסטוריה שהיא ארוכה מההיסטוריה הפרטית שלנו...

אנו חיים באשליה שאנחנו שולטים בחיים שלנו ופוחדים לאבד שליטה. הכוח האמיתי  מצוי מעבר לאבחנות הללו. החופש הפנימי הוא לשחרר את עצמנו מהמושגים של שלילי וחיובי. הוא נובע מההבנה שהתפוררות ובנייה מתרחשות באותו זמן, מעגל החיים הוא כמו עוף החול שנשרף ומתחדש. זהו הקשר בין כל עבודותיי...

 

כתבה בעיתון גלובס

חגית פלג-רותם

אמנות, עיצוב, מחול   |    גלובס    |    מדור תרבות

hagitpr@globes.co.il  052-3423221   |   www.globes.co.il

Hagit Peleg-Rotem

Globes, Israel's business newspaper    |    Art, Design, Dance

 

"כולנו שווים מול הטבע": תפיסת החיים היפנית טבועה בפסליו של נובויה ימגוצ'י

השריפה האחרונה ביערות הכרמל התרחשה בעיתוי מצמרר - רגע לפני התערוכה "בעירה פנימית", שתכנן נובויה ימגוצ'י, בהשראת השריפה שהשתוללה בעין הוד ב-1998 ובה נשרף ביתו. בעודו עובד לקראת התערוכה פקדה את המקום שריפה גדולה מקודמתה. גם עיתוי פתיחת התערוכה - מחרתיים במוזיאון רמת גן לאמנות המזרח הרחוק - נראה כסמלי, זמן קצר לאחר אסון הטבע שפקד את יפן, מולדתו.

ימגוצ'י, 47, נולד וגדל ביפן ומזה 20 שנה הוא חי ויוצר בכפר האמנים עין הוד, עם אשתו הישראלית, אוצרת האמנות שיר ימגוצ'י וילדיהם. הוא מפסל במתכת, החומר שהוא מכנה "נמל הבית" שלו, מיומנות שרכש ביפן בנעוריו. הוא גם מנגן על דודי מתכת בגדלים שונים, שהוא מעצב ומפיק מהם צלילים מהדהדים ועדינים במפתיע. לדבריו, נשבה בקסמה של האש ובתמורות שהיא מחוללת במתכת. אולם הרושם העז שהותיר בו כוחה ההרסני של האש והטראומה שהיא מחוללת ניכר בסדרת העבודות המוצגות בתערוכה.

בפסל "מעגל החיים" ניתן לראות במתכת החלודה לשונות אש וגלי מים, זרימה הרמונית ומעגל שנקטע, אך נותר בו מקום להתחוללות חיים חדשים. השימוש בתנועה, השליטה בחומר הגס וחישולו נראים כמאבק איתנים שהגיע לכדי הרמוניה ונרגע. אצל ימגוצ'י השראת התרבות היפנית נמצאת מתחת לפני השטח, מהוסה, אך עמוקה ובעלת נוכחות רבת עוצמה.

"תחושת הארעיות של חיינו מעוגנת בחוויית הטבע היפני: רעידות אדמה וסופות טייפון המשמידות כפרים ובתים מדגישות שוב ושוב את אפסותו של האדם מול עוצמתם של איתני הטבע. כולנו שווים אל מול הטבע, בני אדם שמנסים לשרוד", אומר ימגוצ'י בשיחה עם האוצר, עודד אברמובסקי.

"דווקא לאחר השריפה הרגשתי את עוצמתם של החיים - במקום שהחיים והמוות נראו כה קרובים זה לזה. האגו שלי חסר חשיבות. אני מרגיש כמו עלה ברוח מול האנרגיה העצומה של היקום. החופש הפנימי הוא לשחרר את עצמנו מהמושגים של שלילי וחיובי. הוא נובע מההבנה שהתפוררות ובנייה מתרחשות באותו זמן, מעגל החיים הוא כמו עוף החול שנשרף ומתחדש".

בין יצירה להרס

כך בהשראת הלבלוב שמגיע לאחר השריפה, ימגוצ'י מציג מפגש מפתיע בין המתכת המחושלת לעץ השרוף. משני החומרים הזרים זה לזה עולים יצירי כלאיים מקסימים, מרגשים. הפסלים כמו המוזיקה שלו, מפתיעים בעדינותם. "ירח על מים שקטים" הוא פסל קיר ובו עיגול מתכת מושלם על גבי לוח עץ שרוף. עץ החרוב שהציל מהשריפה האחרונה כמו שולח קנוקנות מתכת מבהיקה, אצילית, ונאחז באוויר.

השילוב בין העץ הטבעי והמפוחם למתכת מבטא דיאלוג בין תהליכי יצירה להרס. הבחירה בחומר שנמצא בתהליך בלייה, שריפה וחלודה, והבלטת היופי שבפגום והלא מושלם (ואבי סאבי בתרבות היפנית) מציגה את אמונתו בתהליכים האינסופיים המתרחשים בטבע.

רח' חיבת ציון 18, רמת גן. ב', ד': 10:00-16:00, ג', ה': 10:00-20:00, ו' 9:00-13:00, ש 10:00-15:00. מחיר כניסה: 10-20 שקל

נובויה ימגוצ'י

 

ממרכז השידורים של iba  הכתבה על התערוכה בדקה 10מתחילת המשדר

http://www.iba.org.il/?autoStartOnFirstElement=true&defaultSearchTerm=7107718&filterType=CM

--------

תערוכה משנת 2010