Gertrude Main Page
GERTRUDE KRAUS

  

בקשה לעזרה.

 א.ג.נ.

אני פונה אליך לקבלת סיוע בהוצאה לאור של ספר המנציח את זכרה ומורשתה של כלת "פרס ישראל" 1968  לאומנות וריקוד מודרני גב'  גרטרוד קראוס. 

יוזמי הפרויקט הם תלמידיה* של גב' קראוס,  שבשנת ה-60  למדינת ישראל,  מעוניינים להנציח את מורשתה ומקומה בזיכרון הלאומי כאומנית דגולה ומורה יוצאת דופן למחול מודרני.  היא העמידה דורות רבים של תלמידים,  שבחלקם הגדול הפכו אף הם למורים למחול שהפיצו את תורתה ומשנתה הייחודית של גב' קראוס.

ייחודו של הספר הוא בכך שנכתב ע"י התלמידים, ועל התהליך שעברו במהלך השנים בהשפעתה.

גרטרוד קראוס החלה את דרכה כרקדנית ויוצרת, לאחר שסיימה את לימודיה במחלקה לפסנתר באקדמיה  הממלכתית בווינה.  היא הופיעה ולימדה בסטודיו שלה בווינה,   וזכתה עם להקתה לביקורות נלהבות כנציגה של המחול האקספרסיוניסטי החדשני,  היא הוזמנה לסיור הופעות בארץ ישראל בשנת  1932 ובשנת1935  היא עלתה ארצה ומאותו יום ועד מותה בשנת1977  לא חדלה ללמד וליצור.

נוסף ליצירתה הכוריאוגרפית גב' קראוס יצרה גם בשטח האומנות הפלסטית   בפיסול וציור.

בשנת 1950  השתתפה גב' קראוס בייסוד "תיאטרון הבלט הישראלי"  -  הניסיון הראשון להקים גוף מקצועני בתחום המחול בארץ. עם ייסוד המחלקה למחול באקדמיה ע"ש רובין בירושלים התמנתה גב'  קראוס למורה , וכאשר האקדמיה זכתה להכרה אקדמית, היא קיבלה את התואר פרופסור.

 בשנת  1968היא קיבלה את "פרס ישראל"  על מפעל חייה.  היא הייתה יועצת וחברה פעילה בהנהלותיהן הציבוריות של להקת בת-שבע,  הבלט הישראלי ולהקת המחול הקיבוצית.

תרומתה זו זיכתה אותה בשנת1968   בפרס ישראל היוקרתי.  כמו כן לאחרונה נקרא רחוב על שמה בעיר תל אביב.

פרופ'  קראוס הייתה חברת כפר האומנים "עין הוד"  משנת1953  לשם הגיעה בהזמנתו של הצייר,  ואחד ממנהיגי תנועת הדאדא, מרסל ינקו שהגה ויזם את הקמתו של כפר האומנים "עין הוד".

 כדי לשמר את מורשתה ולהנציח את זכרה לדורות הבאים כתבו תלמידיה לשעבר של גרטרוד קראוס טיוטה לספר, בית ההוצאה "קווים הוצאה לאור" הביע נכונות ועניין להפיקו.

 אנו פונים אליך בבקשה לקבל את עזרתך במימוש פרויקט זה,  שהוא מעשה חינוכי שמנציח תקופה ואישה יוצאת דופן שתרמה תרומה כה חשובה לאומנות המחול המודרני בישראל.

עם יציאת הספר יתקיים ערב חגיגי בבית גרטרוד קראוס בכפר האומנים עין הוד בהשתתפות תלמידיה והמעורבים בהפקה. 

במידה והינך יכול ומוכן לסייע לנו במימוש פרויקט חשוב זה,  אנו נשמח לציין בכל דרך ראויה את תרומתך ועזרתך ולהעמיד לרשותך מספר עותקים מהספר הנ"ל. תרומתך תועבר ישירות לבית הדפוס או דרך עמותת הכוריאוגרפים בישראל, המאפשרת קבלה של 35% הכרה כתרומה.

 כל התמורה ממכירת עותקים של ספר זה יהיו קודש למימון הפעילויות התרבותיות של "יד גרטרוד קראוס"   שבכפר האומנים עין הוד.

 אומדן עלות ההפקה של הספר ב-  200 עותקים הוא  36,844

בנוסף יידרש סכום של 4,000 ₪ לקיום הערב המתוכנן עם יציאת הספר.

אנו מודים לך מראש על תשומת הלב ומקווים מאוד שתוכל לסייע בידינו במימוש פרויקט חשוב זה.

 

בברכה, 

סימה מזור

נציגת תלמידיה של גרטרוד קראוס

09-8306043

מגדלי הים התיכון, נורדיה. 

 

*מבין הכותבים בספר –  

שמעון לוי  ז"ל – רקד עם גרטרוד משך כל השנים וכוריאוגרף , מהמייסדים של להקת בת שבע
יזם ופעל  לאיסוף החומר לספר זה

ניסן נתיב – מייסד בית  שחקן, במאי, ומורה למשחק, זוכה פרס ישראל לשנת תשס"ח בתחום התיאטרון. וזוכה פרס התיאטרון הישראלי עבור מפעל חיים. בשנת 1963 הקים יחד עם אמני תיאטרון אחרים את "סטודיו למשחק ניסן נתיב" אותו ניהל עד מותו.

יפה ירקוני –אחת הזמרות הגדולות בהיסטוריה של ישראל, נקראה גם זמרת המלחמות, ירקוני זכתה בפרס ישראל בשנת היובל למדינת ישראל, 1998.

אורנה פורת - משחקניות התיאטרון הנודעות והחשובות הפועלות בישראל. מייסדת ומנהלת של התיאטרון לילדים ולנוער. כלת פרס ישראל לתיאטרון, שלושה פרסי כינור דוד (1970, 1974 ו-1980), פרס ברנר, פרס מאיר מרגלית, וכן דוקטור לשם כבוד מטעם מכון ויצמן למדע, אוניברסיטת בר-אילן ואוניברסיטת תל אביב ועוד שורה של פרסים ועיטורים שהוענקו לה על ידי מוסדות בארץ ובחו"ל.

שלמה בר שביט - שחקן תיאטרון ישראלי ותיק ומדבב ישראלי. בר שביט זכה בפרס האקדמיה הישראלית לתיאטרון על מפעל חיים לשנת 2000.

סימה מזור –  תלמידה ורקדנית בבלט של גרטרוד ו"הבימה" , מורה  ממשיכת דרכה של גרטרוד קראוס עד היום,

אושרה אלקיים - עסקה שנים רבות במחול והייתה בין אלה שייסדו ורקדו ועבדו ככוריאוגרפית בלהקות המחול המפורסמות  - בת שבע, עינבל, להקת המחול הקיבוצי. הקימה אולפן למחול בעמק הירדן, יוצרת ובימאית .

יהודה אפרוני – שחקן תיאטרון וקולנוע, שיחק בקולנוע בארץ ובחו"ל. פרסים פרס ע"ש דוד טנא, (על תפקיד בוטום בהצגה חלום ליל קיץ 1979) פרס אשמן, מטעם התאטרון הלאומי הבימה (על תפקידו באנרכיסט מפוקפק 1982), לשחקן הטוב ביותר של השנה (על תפקידו בהצגה - אנרכיסט מפוקפק 1982).

וורה זילברג – תלמידה ורקדנית של גרטרוד.

יהודית ארנון -  המייסדת והמנהלת האגדית של להקת המחול הקיבוצית, כלת פרס ישראל.

זיוה רודן – רקדה בהבימה, שיחקה בתיאטרון הפנטומימה של שייקה אופיר.

צבי גותינר – רקדן, כוריאוגרף  ומנהל את להקת המחול ZviDance .

  

Ein Hod Main Page